Toprağımızın görünmez işçisi Solucanlar

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2021

Toprağın görünmez işçisi solucanları ne kadar tanıyoruz?

.

Sık karşılaşmadığımız fakat toprağın her katmanında binlercesinin yaşadığını solucanları sizlere biraz tanıtmak istedik.

.

Toprak solucanları üçe ayrılıyor:

.

1- Kırmızı yüzey solucanları: Toprağın organik madde bakımından zengin kısmında, yani üst katmanda yaşayan, kırmızı/pembemsi küçük solucan. Toprakta dağınık halde bulunan organik atıklarla besleniyor.

.

🧡2- Albino üst toprak solucanları: Orta ve/veya küçük, soluk pembe, gri renklerinde olup aslında albino. Derisi güneş ışınlarına oldukça duyarlı. Toprağın 10-20 cm derinliğinde yaşıyor; sığ ve çoğunlukla yatay tünellerle açarak ilerliyor. Açtığı tünellerle toprağın üst katmanını havanlandırıyor.

.

3- Gri derin toprak solucanları: Diğer iki türden daha büyük boyutlara sahip olan gri/kahverengi solucan, toprağın en alt katmanı ile en üst katmanı arasında düşey ve yarı kalıcı tüneller açıyor. Bu hareketi, derinlerdeki mineralleri yüzeye çıkarmasını sağlıyor.

.

Neler olup bittiğinin farkında ol!

Ne yazık ki; toprak solucanlarına en büyük zararı insanlar veriyor.

.

Tarım ilaçları ve suni gübrelerin yanı sıra, kullandığımız tüm kimyasal temizlik ürünleri, her an toprağa, suya, havaya karışıyor ve tüm canlılara zarar veriyor.

Bu ekosistemi korumak için toprağa ve içinde dışında yaşayan tüm canlılara saygı duymalıyız.

Buna saygı duyan ve toprağına, birlikte yaşadığı canlılara iyi davranan çiftçileri/küçük üreticileri destekleyin.

.

Solucanların, toprağımızın ve kendi sağlığımız için doğadaki tüm canlıları korumaya yönelik adımlar atalım ve her adımımızın etkilerini bilelim. 🥳 Yaşasın solucanlar! Yaşasın verimli toprak! Yaşasın sağlıklı ürünler! Yaşasın kimyasalsız hayat!


#doğaltarım #kimyasalsiz #ilaçsıztarım #plasticfree #chemicalfree #toprağınıkoru #sıfıratık #plastiksizyaşam #pebble


67 görüntüleme2 yorum